شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا)

صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا)

صنایع چوب و کاغذ ایران

چوکا یکی از قدیمی ترین و با ریشه ترین کارخانه های کشور در حوزه صنعت سلولزی می باشد. در تاریخ 14 خرداد 1352 شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران به صورت سهامی خاص در تهران به ثبت رسید. این شرکت در مساحت 93 هکتار یکی از وسیع ترین کارخانه های کشور نیز محسوب می گردد. چوکا در غرب استان گیلان یکی از نامی ترین و پرآوازه ترین کارخانه هایی بود به در روزگاری نه چندان دور این خطه را تبدیل به قطب تولید محصولات سلولزی در کشور کرده بود.

موضوع فعالیت شرکت بر اساس مفاد ماده 2 اساسنامه بطور خلاصه عبارت است از، احداث، اداره و توسعه و نوسازی کارخانجات صنایع چوب و چوب بری و کاغذسازی و به منظور تهیه و تولید انواع فرآورده های سلولزی و فروش محصولات مزبور در داخل و خارج کشور، ایجاد و بهره برداری از جنگل، مشارکت و سرمایه گذاری در سهام سایر شرکتها. بطور کلی چوکا می تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجاری و صنعتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام و یا هر یک از موضوعات فوق مرتبط باشد مبادرت نماید.

در حال حاضر چوکا با اشتغال مستقیم 644 نفر و اشتغال غیر مستقیم حدود 1500 نفر یکی از صنایع اشتغال زا در استان گیلان محسوب می گردد. شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران با تولید شش محصول نهایی یکی از پر محصول ترین کارخانه ها در نوع خود می باشد. کاغذ سوپر کرافت – خمیر کاغذ کرافت – کاغذ کرافت – کاغذ فلوتینگ – کاغذ تست لاینر – کاغذ لاینر جزو محصولات اصلی این مجتمع عظیم تولیدی – صنعتی می باشد. میزان تولید قابل دسترس در سال جاری حدود 56000 تن می باشد. محصولات چوکا حدودا 7% سهم بازار را در اختیار دارد.

45% سهام این شرکت متعلق به گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین (تاسیکو )، 47% سهام متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری، 6% هلدینگ صنایع عمومی شستا، 1% آستان قدس رضوی و 1% متعلق به سایر سهامداران  است.

امکانات ورزشی چوکا که شامل انواع سالن ها و زمین های ورزشی می باشد در نوع خود و در غالب یک کارخانه صنعتی در استان نمونه و قابل تحسین می باشد.

محصولات شرکت چوکا